RU
phone-icon 0 800 807-888
Історія ломбардів від давнини до наших днів

Історія ломбардів від давнини до наших днів

19 квітня 2019

Під словом «ломбард» прийнято розуміти комерційну організацію, основна діяльність якої зосереджена на швидкому кредитуванні людей під заставу цінних речей.

Кредити в ломбардах найчастіше видають під заставу золотих виробів, але можуть приймати побутову техніку, електроніку, ручний інструмент, велосипеди і навіть автомобілі. Під час укладання угоди власник майна отримує взамін застави певну грошову суму, яку необхідно повернути з відсотками, щоб забрати свою заставу.

Перші офіційні ломбарди з'явились у Франції в XV столітті. Позикові гроші видавали лихварі, які були вихідцями з Ломбардії. Власне звідси й пішло слово «ломбард».

Цікаві факти:

  • XVI століття – поява муніципальних ломбардів.
  • XVII-XVIII століття – поява «відомств з соціальної підтримки населення». По факту це ті ж муніципальні ломбарди, перелік функцій яких збільшився. Вони надавали городянам невеликі позики, які йшли на порятунок від остаточного розорення або голоду. Таким чином, компанії оберігали людей від різних відчайдушних вчинків (крадіжки тощо).
  • XIX століття – почали функціонувати «взуттєві ломбарди». Сюди приносили свої вихідні черевики робочі. Здавали взуття у понеділок, а викуповували – в п'ятницю.

Витоки в історії ломбардів

Вважається, що перший прототип ломбардів з'явився ще в стародавньому Китаї більше 3 тисяч років тому. Ці компанії забезпечували селянам видачу короткострокових позик. Через деякий час такі послуги стали надаватися в спеціалізованих магазинах. У цих установах можна було отримати кредит відразу. Аналоги ломбардів набули поширення в стародавньому Римі та стародавній Греції, адже саме там почали процвітати купецька справа й торгівля.

До появи ломбардів в середньовіччі їх функцію виконували лихварі. Вони оформляли кредити під високі відсотки. Вартість позик часом становила 300% річних. Це призводило до стрімкого економічного краху: розорення ремісників та окремих дрібних торговців.

Істотне скорочення доходів майстрових і торговців знизило грошовий потік податків, що отримувала церква. У 15 столітті церква почала боротись з фінансовим свавіллям лихварів і шукати вихід з ситуації.

Так, чернечий орден францисканців став видавати невеликі позики під заставу цінних речей. А вже в 1462 році була відкрита контора "Монт ді Пієта". Це перша організація, яка надавала населенню дрібні безвідсоткові кредити. За 30 років географія діяльності фінансових установ розширилася, вони успішно функціонували в Італії та багатьох германських державах. Позики видавались під 6% річних.

Людовик XI в кінці 15 століття дозволив підприємцям монополію на лихварство. Ті зобов'язувались брати відсотки лише у встановлених межах. Також право на видачу позик отримали вихідці з Ломбардії. Вони створили мережу фінансових установ по всій Франції. У народі такі компанії називали «ломбарди» і «будинки ломбардців». Слід зазначити, що сам король Франції часто користувався їхніми послугами.

Власники банків і ломбардів багатьох країн вважають своїм покровителем Бернардіно Фельтрського. Він створив 30 фінансових організацій по всій Італії, які були схожі на каси взаємодопомоги. Саме 28 вересня відзначається день пам'яті цього францисканського ченця.

Ломбарди в Європі

Муніципальні ломбарди з'явилися в Нюрнберзі через 100 років після відкриття першого ломбарду у Франції. Їх головним призначенням було надання підтримки бідним верствам населення. Іноді кошти, отримані під заставу прикрас, утримували людей від багатьох правопорушень і рятували їх від смерті під час голоду. За 17-18 століття такі ж ломбарди з'явилися в багатьох європейських містах. Їх метою була соціальна допомога малозабезпеченим.

Приватний ломбард на той час приносив величезний дохід власнику, оскільки діяльність ломбардів не регулювалась на законодавчому рівні, і часто в цій сфері панувало свавілля. На руках у лихварів були великі гроші. Навіть короновані особи часто вдавались до їхніх послуг. Зазвичай, глави держав, брали гроші на війни. Найвідомішим боржником був Фрідріх Великий – правитель Пруссії. Відомо, що королева Іспанії заклала свою корону в ломбард, щоб організувати експедицію Христофора Колумба.

В Європі ломбарди поступово перетворювались на універсальні установи. В якості застави стали приймати не тільки прикраси, а й предмети одягу. Так, в 19 столітті взуттєві ломбарди отримали певну популярність. Сюди приносили ошатні черевики на період трудових буднів. Як правило, забирали взуття перед святковими або вихідними днями.

Ломбарди в Україні

У Києві перший ломбард з'явився в 1884 році. Організація «Торговий дім Данилевський і К» розташовувалась по вулиці Хрещатик, 23. Компанія була названа на честь відставного штабс-капітана А. Данилевського. Згодом ломбард був перетворений в траст-товариство на довірі.

Установа надавала дрібним підприємцям невеликі кредити. Місячні векселі приймалися у якості застави. Траст величезну популярність отримав у візників. Данилевський з партнерами не зазнавали збитків, оскільки справа візників процвітала. Кредиторам вдавалось заробляти близько 20% річних.

Державні ломбарди були створені в 1922-1923 роках. Це були госпрозрахункові підприємства. Вони відносились до установ побутового обслуговування і підпорядковувались місцевим радам.

Певною популярністю користувалися ломбарди і за часів колишнього СРСР. Ломбарди були єдиним місцем, де можна було легко оформити ломбардний кредит. Отримані кошти витрачались на будь-які покупки. Здаючи речі в ломбард, багато хто могли купувати як найнеобхідніші речі, так і досить дорогі – годинник, золото і навіть транспортні засоби.

Безсумнівно, були й люди, які користувались послугами ломбардів через зубожіння, аби вистачало коштів до наступної получки.

Новий етап розвитку діяльності ломбардів стався в 90-х роках 20 століття. Рівень конкуренції серед фінансових компаній виріс. Ця ситуація змусила ломбарди надавати більш якісні послуги і повернутися до народу обличчям. Ломбарди стали залучати клієнтів гнучкими і прозорими ставками.

Мікрокредити - альтернатива ломбардним кредитам

Мікропозики стають в Україні все більш затребуваними, популярність кредитних організацій стрімко зростає. До послуг МФО вдається багато громадян, оскільки мікрокредитні організації мають істотні переваги перед банківськими установами і ломбардами.

Так, наприклад, при оформленні онлайн-позики на карту в МФО «Твої Гроші», клієнт отримує не лише життєво необхідні йому кредитні кошти, а й чесні умови кредитування, якісне обслуговування і гідний сервіс. Також позичальникові надається високий рівень безпеки при здійсненні різних фінансових операцій.

Потенційному клієнту для оформлення мікрокредиту через інтернет потрібен буде мінімум часових затрат – весь процес розгляду заявки займає 15 хвилин. Серед усіх можливих документів кредитора цікавлять лише податковий код і паспорт. Що стосується поручителів, заставного майна та довідок про доходи – це не потрібно.

Процедура отримання кредиту проста – клієнт відкриває сайт МФК, вказує в анкеті позичальника достовірну інформацію та очікує розгляду заявки. У разі схвалення необхідна сума надходить на зазначену банківську карту.Голосів: 1, у середньому: 5.0 з 5
  Оцініть статтю!

Гроші будуть у Вас вже в 14:02

Сума:
грн.
Термін:
дн.

Останні новини

Діяльність компанії з 24.02.2022

Діяльність компанії з 24.02.2022

В період дії воєнного стану ТОВ ГЛОБАЛ КРЕДИТ не здійснює надання фінансових послуг та врегулювання простроченної заборгованності

1 червня 2022

Вибір новорічного подарунку 2021

Вибір новорічного подарунку 2021

Що подарувати на Новий рік 2021

17 грудня 2020

Як нестандартно подарувати гроші на свято: 5 оригінальних ідей

Як нестандартно подарувати гроші на свято: 5 оригінальних ідей

5 відмінних ідей, що дозволять оригінально подарувати гроші на будь-яке свято

3 лютого 2020

Останні статті

Вибір новорічного подарунку 2021

Вибір новорічного подарунку 2021

Що подарувати на Новий рік 2021

17 грудня 2020

Як нестандартно подарувати гроші на свято: 5 оригінальних ідей

Як нестандартно подарувати гроші на свято: 5 оригінальних ідей

5 відмінних ідей, що дозволять оригінально подарувати гроші на будь-яке свято

3 лютого 2020

Технологія блокчейн - чи є інтерес у банків?

Технологія блокчейн - чи є інтерес у банків?

У статті йдеться про зацікавленість банків у використанні технології блокчейну

27 січня 2020